Orthopaedic Residency Graduates
Class of 1971 | Class of 1972 | Class of 1973 | Class of 1974 |
Bilderback, Robert D. Galo, Michael V. Reid, Thomas R. Stone, Robert G. Trevino, Hilario |
Capello, Juan J. Pamplin, Gary N. Ryan, Vernon L. Tippett, Joe W. Wilson, Richard P. |
Campbell, Edward D. Jr. Cash, Ralph D. Kendall, Warren W. Phillips, John T. Steele, James M. Urrutia, Rafael V. Jr. Younger, Charles M. |
Anderson, John R. Armstrong, George N. Jr. Blattman, John E. Graham, William A. Matthews, William H. Williamson, Richard W. Jr |
Class of 1975 | Class of 1976 | Class of 1977 | Class of 1978 |
Adams, James W. DeLee, Jesse C. Genung, John A. Terry, Glenn C. |
Allison, Billy E. Blair, Robert K. Crosland, Jack W. Fitzgerald, Ray M. Richards, John A |
Boone, C. Robert Craven, Philip R. Davis, Donald R. Friesen, Jerold N. Gruby, Raymond S. Keever, James E. |
Allen, William M. Butters, Kenneth P. Corley, Fred G. Jr. Jones, Donald C. Pollet, Randy J. Whittemore, Archie |
Class of 1979 | Class of 1980 | Class of 1981 | Class of 1982 |
Fambrought, Ray A. Miller, Howard G. Norton, C. Bart Sanders, William E. Smith, Wilburn A. Jr. Torstrick, R. Fred |
Clendenin, Michael B. Lewis, Charles E. McGanity, Peter L.J. McLemore, Wayne L. Stiehl, James B. Thomas, John M. |
Clanton, Thomas O. Jackson, Gary H. Kent, Allen S. Kimmel, Robert B. McLean, Michel R. Roeder, Loddie F. |
Bacon, Jonathan P. Dickhaut, Steven C. Floyd, Donald W. Griffin, James L. Knight, Walter M. Wilkinson, Joe B. |
Class of 1983 | Class of 1984 | Class of 1985 | Class of 1986 |
Edwards, George S. Jr. Giles, James B. Lewis, Alan G. Liu, Edward C. Riley, Mark B. Szalay, Elizabeth A. |
Earle, Stephen E. Goodfried, Gary P. Peters, Theodore T. White, G. Steven |
Alkire, Carey C. Crane, Hal S. Curtis, Ralph J. McCarty, Michael L. Mitchell, Robert E. Schmidt, David R. |
Carlson, Eric C. Dehaan, Jeffrey T. Graehl, Phillip M. Hanley, Michael J. Kitchel, Scott H. Reckmeyer, Matthew C. |
Class of 1987 | Class of 1988 | Class of 1989 | Class of 1990 |
Abbott, Jon T. Guy, Daniel K. McCollam, Stephen M. Nelson, Daniel G. Patterson, Jacob F. Wilcox, Rex E. |
Kujawa, Ples L. Odor, James M. Pearce, John C. Peters, Pat A. Talbert, Ronald E. Wilson, Donald R. |
Boehme, Donna M. Conway, Jimmy H. Cooper, Daniel E. Dean, Stewart Michael Williams, Gerald R. |
Benham, Jerry A. Brock, Gary T Craviotto, Daniel F. Jr. Donegan, Kerry M. Kitziger, Kurt J. Wirth, Michael A. |
Class of 1991 | Class of 1992 | Class of 1993 | Class of 1994 |
Clark, Joseph W. Garcia, Frank J. Hyde, Carolyn M. Nonweiler, David E. Sanders, James O. Sparks, John C. Jr. Valdez, Daniel. C. |
Burke, Robert L. Carstens, N. Thomas Failinger, Mark S. Molina, Manuel E. Odegard, Keith J. Veazey, Barry L |
Followwill, Jerry L. McNamara, Michel G. Reddy, Praveen K. Rodriguez, Francisco J. Jr. Rosen, Mark J. |
Bjork, Keith D. Bustamante-Montes, Mario A. Caulfield, Katheryn A. Dennis, Robert W. Gomez, Eduardo Walker, Dean N. |
Class of 1995 | Class of 1996 | Class of 1997 | Class of 1998 |
Gardemal, John W. Hersh, Christopher K. Horan, John J. Johnson, Todd C. Lovelace, James M. McMillion, Tommy L. Muscat, Joseph O. |
Broussard, Bradley J. Carlson, Robert Eric Goodnight, John Marc Hardison, Randall Roy Misra, Sanjay |
Agarwal, Animesh Colosi, Theresa L. Flanagan, James P. Funk, Dale A. Hernandez, Miguel A. Jacobs, Philip M. Kovach, Ian S. |
Callister, Neil Foreman, Mark Garcia, Melinda Simonich, Matthew Simonich, Matthew Wolf, Robert |
Class of 1999 | Class of 2000 | Class of 2001 | Class of 2002 |
Barrett, Andrea Birk, Troy Clare, Dave Meincke, Jeffrey Schulze, Brian Young, Thomas |
Eifler, Eric Morgan, Thane Smith, John Q. Ward, Robert Zoys, George |
Farnworth, Lance Foote, John Go, Gary Iero, Joseph Lawson, Keith Mess, Charles Schlimmer, Jeffrey |
Burt, David M. deHoll, Paul Douglas Miller, Patrick J. Rowland, Alexander S. Smith, Gregory W. |
Class of 2003 | Class of 2004 | Class of 2005 | Class of 2006 |
Casas-Ganem, Jorge E. Hadnott, William H. III Hester, David A. Johnson, Keith Ray, Robert Bradley Schillen, J. David Slabisak, Vudhi |
Afsar-Keshmiri, Armin Bozarth, Gordon R. Larsen, Mitchell W. Mahalek, James M. Phelps, Jeffrey B. Rust, Stacé S |
Anderson, Brett C. Boyd, Daniel L. Esteban, Ramon A.C. Millican, Geoffrey M. Rose, Brian T. Weber, Ian C. |
Grunkemeyer, Matthew S. Horne, Brandon R. Hutchinson, Hank L. McKissick, Russell C. |
Class of 2007 | Class of 2008 | Class of 2009 | Class of 2010 |
Clouse, Doug Gordon, Gregory D., Jr. Huber, Florian Koeck, Will Newman, Edwin Nott, Erik |
Adcox, Brent M. Alford, Stephanie Anderson, Cody N. Benavides, Jerome M. Ofobike, Emeka O. Shah, Anup A. Stehly, Eric M |
Burrow, William B. Elton, John P. Karia, Ravi A. Reis, Abilio A. Sander, Patrick W. Tinkler, Brandon A. |
Murray, Matthew C. Strahan, Arthur L. Thomas, Ryan B. Turki, Hussein W. Vineyard, J. Carr Woody, Joshua T |
Class of 2011 | Class of 2012 | Class of 2013 | Class of 2014 |
Brazeal, Justin R. Johnson, Michael E. Malek, Farbod Reyes, Guy E. Seifert, Brandon M. Vrana, Michael S |
Stinson, Zachary Tessier, Darin Cabrera, Alison (Radford) Hinchey, John Richards, Jason Stanley, Jay |
Bell, William Garza, R. Zachary Grant, Daniel Hussey, Michael Kergosien, Matthew Meadows, James |
Buttacavoli, Frank Gilliam, Bradley Kennedy, Chad O’Brien, Aaron Rowley, David Whitney, Ian |
Class of 2015 | Class of 2016 | Class of 2017 | Class of 2018 |
Jameson Dear Robert Girling Vishwas Patil Jeremy Somerson Marion Swall Michael Weathers |
Davin Cordell Ben Francisco Nicholas Gerken Todd Pitts Gurpreet Singh Danilo Volpini |
Richard Edeen Brandon Mennear Jason Gray Kevin Christensen Zibin Zhao Evan Tavakoli |
Brett Hall Katherine Bartush Gina Lesko Christopher Larkins Christina Brady Gregory Gomez |
Class of 2019 | Class of 2020 | Class of 2021 | Class of 2022 |
Thomas Hand Andrew Lee Hanna Farrar Mendez Chance Moore Jason Thompson Antonio Webb |
Stephen Ernst Khang Dang Brock Kitchen Kenneth Mensch Alexender Nguyen Nikhil Shelke |
Braden Boyer Ryan Egbert Andrew Haus Isaac Kim Case Martin J. Conner Ryan |
Jorge De Leon, MD Joel Edionwe, MD Jordan Handcox, MD Dietrich Kayser, MD Riikka Koso, Md Trevor Wait, MD |
Class of 2023 | |||
Jason Goodrum, MD David Heath, MD Galen Mills, MD Liliana Ogden, MD Gus Strauss, MD Adam Ward, MD |